Někdy jsem na rozpacích, jestli vám sem dávat třeba bulgur ve stylu „co dům dal“, protože mi to připadá takové málo sofistikované… jestli mi rozumíte. 😀 Jenže fakt je, že tyto svižné směsi u nás doma vyvolávají naprosto stejné nadšení, jako jejich pečlivě propracovaná a orešeršovaná konkurence.
Takže vlastně proč ne? Dnešní jídlo je improvizací na téma „Středomoří“, které je naší srdeční záležitostí, a proto všechny její chutě milujeme a mohli bychom je jíst furt (kdyby mě bavilo vařit pořád dokola to samé). Oříškovou chuť bulguru jsme si doma fakt oblíbili, dalším důkazem je třeba tento tabouleh s divokými bylinami.
Můžete samozřejmě použít jakoukoliv dobrou směs mořských plodů, v tomto receptu mám krevety a mušle, protože jsem je zkrátka zrovna měla v mrazáku… Ano, nejlíp si pochutnáte, pokud budete mít k dispozici čerstvé plody moře, vytažené dnes ráno z hlubin, ale v této karanténní době jsem realistka a beru, co je!
Suroviny:
3 lžíce olivového oleje
1 červená cibule
4 stroužky česneku
1/2 lilku
sůl a čerstvě mletý pepř
1 bílá paprika
1 červená paprika
1 chilli paprička + sušené chilli dle chuti
velká hrst mražených plodů moře
2 dcl suchého vína
100 g drcených rajčat
1 ostrá klobása španělského typu
1 jarní cibulka
čerstvé bylinky dle chuti (např. oregano, tymián, hladkolistá petrželka, na obrázku najdete i bršlici z naší zahrady)
400 g bulguru
Postup:
Bulgur si dejte vařit podle návodu na obalu (doba varu se může lišit podle toho, jaký typ máte). Pokud byste nestíhali přípravu omáčky do doby, kdy bude bulgur akorát (15 – 20 minut), vypněte ho předem a nechte dojít. Ale spíš to stihnete.
Na pánvi si rozpalte olivový olej, na něj dejte zpěnit na půlkolečka nakrájenou cibuli a na kolečka pokrájené stroužky česneku. Když je cibule průsvitná, přidejte na kostky nakrájený lilek (hrana kostky cca 2 cm), osolte, opepřete a nechte lilek opékat. Mezitím si připravte papriky a chilli papričku – nakrájejte na proužky a přidejte na pánev k zelenině. Opékejte za občasného promíchání pár minut, až se všechno krásně rozvoní a zabarví dozlatova. Pak přidejte plody moře. Pokud máte nepředvařené krevety (mají šedou barvu), počítejte s tím, že potřebují trošku delší čas přípravy, ale jen o pár minut – důležité je, aby získaly růžovou barvu a přestaly být průsvitné (viz TIP). Pak jsou hotové.
Zalijte troškou vína, promíchejte, nechte víno odpařit. Pak přidejte zbytek vína a drcená rajčata a nechte mírně probublávat cca 6 minut. Mezitím přidejte i na kolečka pokrájenou klobásu. Těsně před ukončením varu přidejte i nasekanou jarní cibulku. A po vypnutí varu přidejte i zelené bylinky, ty už jen vmíchejte, ale nevařte.
Podávejte s bulgurem a suchým bílým vínem.
TIP: Pokud se s krevetami ještě moc nekámošíte, může být pro vás dobrým průvodcem tento článek.