Radosti výlety

Výlet po Českém Švýcarsku: Luční bar, výhledy a božský klid

19. 10. 2018

Kam jinam bych vás měla vzít na první výlet, než do míst, která jsou mému srdci nejmilejší?! Jo, zní to vznosně, ale nenapadá mě nic trefnějšího pro kraj, kde mám vyšlapané své dětské cestičky a moje děti si je tam vyšlapávaly taky… V národním parku České Švýcarsko můžete prochodit patery boty a stejně neuvidíte všechny kouzelné výhledy a neprolezete všechny strašidelné skalní stezky.

Takže asi nebudu přehnaně ambiciózní a vezmu vás na procházku, která vám zabere jedno dlouhé příjemné dopoledne a doporučím následný dobrý oběd (a poté místo, kde se stavit, až budete odrovnáni žebírky z Pivovaru Falkenštejn a neschopni další chůze). A to ostatní nechám na dalších 50 příspěvků. 😀

 

Svět je v pořádku

Přes Děčín se dostanete do Krásné Lípy. Zaparkujete na náměstí, zarezervujete si stůl v restauraci a pak vyrazíte na výlet. Po žluté vystoupáte do kopce k vesnici s krásným výhledem do kraje, která se jmenuje Kamenná horka. Tady nesmíte minout atrakci, kterou docela nedávno vymyslel a zrealizoval místní kovář Míla Petrášek a jeho žena Marjánka Krásnolipská. Luční bar je vkusně a moderně pojaté odpočinkové místo mezi pastvinami, můžete si tam sami uvařit kafe, nalít si vychlazené pivo a cider z místních podniků, různé zobání (pod skleněným poklopem jsme objevili i čerstvé koláče). Ale máte k dispozici taky dřez, sporák a nádobí, kdybyste si chtěli něco uvařit z vlastních zdrojů! Jezírko, ohniště, buřty, dřevo na zatopení, pruty na opékání…

Přišli jsme v půlce října, takže už docela po sezóně, ale bylo jasné že tohle dokonalé místo je velmi oblíbené.  V křesílkách a lehátkách se tam povalovalo několik spokojených dvojic a rodinek, všichni úsměv na tváři. Víte proč? Kromě toho, že je tohle místo krásné, má taky velkou přidanou hodnotu. Nikdo ho nehlídá a jeho tvůrci spoléhají na poctivost lidí. Co si vezmete, to zaplatíte do kasičky přímo na místě. Prý to zatím funguje dobře. A tipla bych, že i tohle je důvod všech těch úsměvů v Lučním baru – najednou jste na místě, které jako by bylo důkazem, že svět je v pořádku.

 

Je libo kaňon?

Až si tuhle radost užijete, vydáte se dál po žluté směrem na Kyjov. Všude kolem vás se budou otevírat další výhledy do kraje, krásně opečovávané roubenky se selskými zahrádkami vám budou dodávat pocit klidu, a dobytek na pastvinách vás bude jen netečně okukovat. Do Kyjova půjdete pěkně z kopce, až se dostanete k místu, kde můžete na chvíli okoštovat České Švýcarsko „zevnitř” – žlutá vás povede kolem oblíbené výletní (a spíše letní) Restaurace Na fakultě k místu zvanému Dixův mlýn. Tam sice můžete odbočit hned doprava směrem na Dlouhý důl a Vlčí horu, ale také můžete nakouknout do krásného a hlubokého Kyjovského údolí, které začíná hned za Dixovým mlýnem. Najdete tam klasickou přírodu národního parku – hluboký kaňon říčky Křinice a kolem něj rozeklané skály roztodivných tvarů. Pozor, v kaňonu bývá zima i v létě, chce to mikinu!

 

Zázrak na Vlčí hoře

Pak se vraťte k Dixovu mlýnu a po žluté dojděte přes Dlouhý důl, plný těch nejmalebnějších roubenek, nahoru na Vlčí Horu. Pokud nechcete šetřit síly, vylezte na rozhlednu, jen bacha, není tu žádné občerstvení (my, kdo čekáme u každé rozhledny výletní restauraci, tohle potřebujeme vědět předem!). Samotná Vlčí Hora by byla ukázkovou vesničkou, v níž podle hezkého starého rčení „chcíp pes”, ale to by tu nesměla před 24 lety vzniknout firma Nobilis Tilia, která vyrábí luxusní přírodní a aromaterapeutickou kosmetiku a pěstuje si spoustu bylin v zahradách přímo na Vlčí hoře… Matně si vzpomínám na jejich skromné začátky („co to tady je, nějaká zahrada?”). Dneska je z nich ovšem poutní místo všech biožen a velmi úspěšný podnik i na mezinárodní frontě. Nobilis Tilia už na Vlčí Hoře přebudovává bývalé obecní budovy, a tak tu kromě jejich zázemí najdete i půvabnou čajovnu s terasou a obchůdek.

Až si nakoupíte, vydejte se po červené zpátky do Krásné Lípy. Čeká vás něco jako shrnutí celého výletu – další výhledy, krásná lidová architektura, a pokud máte ještě sílu, nezapomeňte ve Sněžné odbočit na malou (pár set metrů) zacházku k poutnímu místu zcela jiného druhu – kostelu Panny Marie Sněžné. U tohoto kostela je takový klid, jaký snad jinde v Čechách nezažijete. Skoro absolutní. Slyšíte jen ptáky, cvrčky a šumění listí…

 

Pivo, žebírka a genderová otázka

Doporučovat nějakou restauraci v době, kdy se ve většině z nich každý půlrok mění kuchaři i obsluha, je tedy krůček na tenký led. Ale já se na něj přesto vydám, a doufám že Pivovar Falkenštejn zůstane navždy sám sebou. Několik let otevřený podnik pod kostelem na náměstí v Krásné Lípě má šmrnc po všech stránkách – například oceňuji, že se majitelé vyvarovali kýčovitých atributů „české pivní kultury”, které mi jinak leckde v malých pivovarech lezou na nervy. Falkenštejn si drží eleganci a důstojnost, moderní styl, pár svěžích nápadů jako jsou knihovničky v rozích (nutno ovšem říct, že se nestihnete začíst, protože obsluha je velmi rychlá).

Objednali jsme si jejich výborné pivo (v nabídce bylo pět variant), salát s kozím sýrem a pečená žebra. Všechno bylo skvělé, a pobavilo nás jak roztomile starosvětsky uvažuje místní obsluha – neomylně dali mně salát a malé pivo, a mému muži žebra a velké pivo… pochopitelně že jsme si to objednali obráceně!! Pevně věřím, že do jejich podniku nikdy nezabloudí žádná ctitelka genderové stejnosti, asi by ji trefil šlak. 😀

 

Po obědě na vyhlídku

Předpokládám, že po pivu a obědě už se vám nebude chtít na žádnou velkou tůru. Zajděte tedy ještě do nové vpravdě hipsterské kavárny (vzadu za pivovarem), nebo do oblíbené tradiční cukrárny ve starém roubeném domku na náměstí. Dejte si kafe a něco sladkého a počkejte, až jeden z vás bude moci řídit. Můžete také zabrousit do Domu Českého Švýcarska, kde najdete parádní moderní interaktivní expozici o místní přírodě a historii a můžete si nakoupit spoustu krásných knih.

A pak se vydejte autem přes půvabné vesničky Doubice, Chřibská a Jetřichovice až do Labské stráně, kde vás čeká jen nenáročná procházka na nádhernou vyhlídku Belvedér. To už jste hodně blízko Děčína, a tak se budete koukat přímo do kaňonu Labe z výšky 160 m. Na vyhlídce kdysi místní mecenáš zbudoval skalní jeskyni a velkou terasu, takže se tu dodnes občas pořádají koncerty s neopakovatelnou atmosférou. Bohužel vám už nemůžu doporučit místní restauraci, která je zcela podprůměrná (což je na takovém unikátním místě fakt strašná škoda!).

V tu chvíli budete velmi blízko Růžové, kde můžete (pokud budete mít ještě sílu a čas) sestoupat ke slavnému Dolskému mlýnu (krásnou fotku výše fotil Vašek Müller, díky!), který už léta opravuje hromada nadšenců v čele s místní historičkou Natálií Belisovou. A za prozkoumání rozhodně stojí i úžasná Mýdlárna Rubens. Ta si ovšem zaslouží vlastní článek, takže příští týden čekejte pokračování

Délka výletu: asi 12 km, kolem 4 hodin čisté chůze

Náročnost: musíte vylézt dva kopce – z Krásné Lípy na Kamennou Horku a z Kyjova na Vlčí horu. Pokud jste zdraví, zvládnete to v pohodě, není to žádný vysokohorský výstup, ale s kočárkem už to bude trochu dřina…

Komentáře

Mohlo by se vám líbit